Múlt és jelen a Kísérleti lakótelepen
Újabb élménnyel gazdagodhattak azok a kerületiek, akik az augusztusi Pincejárat napján részt vettek a Promontormédia legújabb dokumentumfilmjének bemutatóján. A budafoki Kísérleti lakótelep történetét feldolgozó, egyórás mozi a panellakások születésétől kezdve, hatvan évet felölelve vezet végig bennünket a lakótelep mai állapotáig.
Megtudjuk, hogy mivel az 1950-es évek végére az országban súlyos lakáshiány alakult ki, és száz lakásigényből csak négyet tudtak kielégíteni, ezért a városfejlesztőknek gyors és hatékony megoldást kellett találniuk arra, hogyan, milyen technológiával lehet nagy számban, gyorsan, sok lakást felépíteni. Ekkor került előtérbe az előre gyártott vasbeton panelek alkalmazása, amely lehetővé tette a nagyszabású lakásépítési program elindítását.
A budafoki Kísérleti lakótelep 1966 és 1975 között valósult meg a Nagytétényi út, József Attila, Vöröskereszt és Dévény utcák által határolt területen. A főváros második kísérleti lakótelepét tízezer lakosra, a lakásokat az ebben a korszakban kényelmesnek számító, átlagosan 52 négyzetméteresre tervezték.
Ez a telep több szempontból is különleges volt: változatos beépítése sorházakat, középmagas épületeket és három magasházat vegyített, a tervezők pedig eredetileg központi éttermet, mosodát és takarítószolgálatot is szántak a lakóknak. Képet kaphatunk az akkor ott lakók életéről, a harmincegy éven át üzemeltetett, közkedvelt Müller presszóról, a könyvtárról és a szomszédos helyiségben alkotó Mészáros László Képzőművészeti Egyesületről. Szó esik az akkori lakók számára újdonságnak számító szemétledobóról, kaputelefonról, mélygarázsról, ahogy a lemosható tapétáról és a padlószőnyegről is. Meglepetésként ér, hogy 25 kis garzonlakással itt készült el az ország első Öregek háza, ahol a lakhatásért és a szolgáltatásokért (éjjel-nappali orvosi szolgálat, nővérhívó csengő és heti takarítás) 1400 forintot kellett fizetni, míg az átlagnyugdíj 664 forint volt, és azt is megtudjuk, hogy Perlai Zoltán alpolgármester ötvenhét éve lakik a négyszázötven lakás egyikében.
A kerületről készült ötödik dokumentumfilm, amelyben még számos egyéb érdekesség elhangzik, a Promontormédia YouTube-csatornáján tekinthető meg.
A József Attila utca parkjában tartott filmbemutatón a regisztrált nézők között a polgármester, az alpolgármester és tíz vállalkozó által felajánlott ajándékot sorsoltak ki a film készítői.
Tamás Angéla